Motosiklet özgürlüğün farklı bir versiyonudur. Kullanmaya başlamadan daha bu taşıtla dolaşanları gördüğünüzde içinde bir kıpırdanma oluyorsa zaten motosiklet için hazır sayılırsınız.

Motosiklet sürmeye karar verdiniz, tabii ki ehliyetinizi de aldınız ama bir eksik var. Acaba nedir? Her işte olduğu gibi motosiklete yeni başlayanların bilmesi gerekenler olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu konuda net bir bilgi almamak ve baştan savma bir şekilde taşıta binmek istemek motosikletin kötü yanıyla da karşılaşmak demektir.

 Peki, Bu Konuda Neler Bilmemiz Gerekmektedir?

Ehliyetini alan yeni motosiklet kullanıcısı bütçesini sadece motosiklet almak için ayırmamalıdır. Motosikleti sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için önce can güvenliğimiz sağlanmalıdır. Bu can güvenliğini de aksesuarlar ile yapmaktayız.

Hatta şöyle belirtmek isteriz ki motosiklet almadan önce aksesuarları almanız sizin için hem maddi yönden kolay olacaktır hem de motosiklet kullanımınıza daha kolay yaklaşmanızı sağlayacaktır. Sonuçta bu taşıta dair daha çok sayıda malzemeyi daha kısa sürede almış olacaksınız.

 AKSESUARLAR

Motosiklet Kaskı

Öncelikle insanın en önemli organlarından beynini koruması gerekmektedir. Motosiklet kaskları bu konuda siz sürücüleri darbe, ezilme ve sürtünme gibi baş bölgenize problem yaratacak durumlardan korumak amacı taşımaktadır. Baş bölgesinde aldığımız her hangi bir darbeler ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Motosiklet Montları

Motosikletler arabalar gibi vücudumuzu dış ortamdan koruyacak bir alana sahip değillerdir. Bu da hava koşullarının direkt vücuda temas etmesini ya da bir kaza anında vücudun açıkta kalmasını sağlar.

Motosiklete özel hazırlanmış montlarda ölümcül darbelere karşı koruyan bir malzeme bulunmaktadır. Bu montların içlerine yerleştirilmiş koruma parçaları sayesinde bir çok kaza durumunda sürücüyü korumuş olmaktadır.

 Ayrıca daha demin bahsedildiği gibi hava koşullarından da bu sayede korunmuş oluruz.

Motosiklet Eldivenleri

Sürüş anında ya da durağan bir durumda düşme yaşanması ellerde sürtünmeye ve kaza şiddetine göre sıyrık ve kanamalara neden olabilir. Montlarda ki mantıkla üretilmiş olan eldivenler ayrıca hava koşullarında ellerin üşümesi ve çatlaması gibi durumlardan da korumuş olmaktadır.

Motosiklet Pantolonları

Üretiminde amaçlanan bel, kalça ve diz gibi belin aşağısında bulunan uzuvları kaza anında büyük bir hasardan korumaktır. Bu pantolonların kullanımında sürüş anında taş, rüzgar, kar, yağmur gibi dış faktörlerden korumak amaçlanmıştır.

 Motosiklet Botları

Botlar ise ayak bileğini, kaval kemiğini kaza anında korumak için üretilmiştir. Ezilme, burkulma veya kırılmalara karşı korumaktadır. Ayrıca sürüş anında da rahat ve konfor sağlamaktadır.

 Diğer Aksesuarlar

Bunları temin ettikten sonra gerekli olan aksesuarlar ise; motosiklet sırtlık, motosiklet dirseklik, motosiklet dizlik ve motosiklet belliktir. Bu aksesuarlar diğerleri gibi sürücüleri olası kazadan korumak ve hava koşullarında zarar görmelerini engellemek için üretilmiştir.

Bütün bunların tamamlanması durumunda bir sonraki görev ise motosikleti korumaya almaktır. Sonuçta bizim bir parçamız olacaktır. Motosikletlerin güvenliğini sağlayacağımız bir kaç işlemler vardır. Bunlardan başlıcası çalınması ya da zarar görmesi durumunda güvenliğini sağlayabilmek adına motosikletlerinize yaptıracağınız sigortadır.

Zorunlu trafik sigortası dışında, özel araç sigortaları ile birlikte motosikletinizin başına gelebilecek en kötü durumları bile minimuma getirebilirsiniz. Sonuçta özgürlüğünüzün elinizden bir anda kayıp gitmesini istemezsiniz.

 Sigortalarımızı yaptırdık peki şimdi sıra bakımda. Bakım her cihazda, her araçta olduğu gibi motosikletlerde de çok önemlidir. Bakımı düzenli yapılmazsa bir süre sonra çok daha fazla problemle karşılaşmak mümkündür. Önemli olan özgürlüğünüzü size sağlayan sizi doğayla bir yapan motosikletlerin uzun süreli size arkadaşlık etmesidir. Bakım onarım bu konuda çok önemlidir.

Başta da belirttiğimiz gibi motosikletler bizim özgürlüğümüzdür. İçimizdeki özgür ruhu hem kendimizi hem de onu koruyarak sürekli hale getirebiliriz.

Yorumlar (0)

Yorum yaz